Nový byt za pár tisíc: kuchyně

Díky několika stěhování během pár let jsem se naučila, udělat si DOMOV kdekoliv. Pokud to teda bude na Letné… A jak jsem si tedy předělala nově pronajatý byt v podstatě za pár tisíc? Pohodlně se usaďte, začínáme.

Z bytu o rozloze 20 m2, jsem se přestěhovala do 47 m2 haciendy! Ten pocit, že v kuchyňských skříňkách nemusíte mít svetry, mě nabíjel jistou dávkou vzrušení. I tak mě ale čekalo dost úprav, které by leckoho netrápily, ale pro mě tvořily právě tyhle malé změny onen hřejivý pocit domova.

Kuchyň

Ty největší změny nastaly v kuchyni. Nejprve jsem chtěla původní kuchyň zachovat a vyměnit jen úchytky a dvířka, ale kvůli nestandartním rozměrům (což jsou všechny kromě Ikea) by to stálo víc než nová kuchyň. A tak jsem se vrhla do té nejméně výhodné investicenová kuchyň v pronajatém 2kk.

Mastná podlaha byla opravdu chuťovka!
Step by step
0. Uklízecí četa

Po odstranění původní kuchyně mě čekal úklid léta usazené mastnoty. Mojí tajnou zbraní je původní dlaždice očistit a místo drhnutí spár je jednoduše přetřít speciální voděodolnou barvou na obklady 2v1. Lze ji použít v kuchyni i koupelně. DIY dlaždičky pak od těch nových téměř nepoznáte.

Spáry plné omastku a stěna vymalovaná jen tam, kde byla vidět. Mňam!
1. Skříňky

Ušetřím vás návštěv všech hobby marketů i řízku k obědu v XXXLutz tatata. Nejlevnější skříňky najdete jedině v Ikei. Rozhodně se vyplatí udělat si vlastní návrh v jejich online plánovači. V programu si načrtnete rozměry interiéru a pak už jen přidáváte jednotlivé sektory kuchyně METOD. Nákup nejlevnějších bílých skříněk, úchytek, dřezu a baterie mě vyšel asi na 9000 Kč. Takže paráda!

Tip: Projděte si seznam použitých produktů hotového projektu. Jako správná socka totiž vím, že takový zadní sokl můžete z košíku klíďo píďo vyhodit stejně jako uzávěrku na sítko do dřezu a ušetřit tak krásných pár stovek, využitelných na masové kuličky.

2. Pracovní deska

Pokud i vy máte k levným laminátovým deskám imitující ořech nebo „luxusní“ odpor, doporučila bych vám dvě řešení. Buď si pořídit jednobarevnou třeba bílou laminátovou desku. Nebo sáhnout po pravém dřevě.

Zajeďte si do Hornbachu a pořiďte si dubovou spárovou desku, jejíž 2 metry vás vyjdou kolem 2 000 Kč. Dřevo je surové a je třeba ho opracovat a vyříznout díru na dřez. Což vám udělají buď na místě, nebo si stejně jako já najděte týden před stěhováním nového šikovného hocha a máte vystaráno.😉 Stejným způsobem jsem pořídila i police, které vyšly asi na 800 Kč.

Tip: Desku obruste jemným smirkovým papírem a natřete olejem, aby se na dřevě netvořily skvrny.

3. Montáž, pot a slzy

Pokud bych zpětně na něčem nešetřila, byl by to profi montér. Přestože si na levnou sílu v podobě přítele nemůžu stěžovat, za nadávky při 20x špatně sešroubovaném šuplíku a slzám kvůli sypoucím se letenským zdím, to prostě nestojí. Navíc pokud s vámi ten kluk chodí déle než půl roku, nejspíš se vám na to stejně z vysoka…

Umpalumpa v akci :-).

Tip: Na webu Supersoused.cz jsem už našla montéra kuchyně, vrtače poliček i pána, co mi za 500 Kč odvezl starou pračku.

4. Ach ty dekorace

Ta vůbec nejzábavnější část rekonstrukce je, si postavené veledílo vydekorovat. Vzhledem k velikosti mojí nové kuchyně jsem se řídila heslem „méně je více“. Na dózy na suroviny, keramickou varnou konvici nebo stylový zlatý odkapávač, ale nedám dopustit. Doplňky kupuji raději levnější, abych je mohla dle nálady a sezóny měnit.

Tip: Můj život mi změnily hned dva kuchyňští pomocníci. Ten první je držák na houbičku, což ocení hlavně chudáci bez myčky. A druhý je držák na pánve, za který mi poděkují všichni milovníci úklidového porna Marie Kondo.

Třeba se teď i vy s nadšení pustíte do nového projektu, který za těch pár propocených večerů rozhodně stojí! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *